V sodobnih spletnih okoljih se uporabniki pri uporabi svojih storitev morajo vpisati s svojimi dostopnimi podatki. Podobno je tudi pri šolskih spletnih storitvah. V osnovni šoli se začne že v 5. razredu pri kolesarskem izpitu, starejši učenci pri pouku uporabljajo spletne učilnice in druge storitve. Da bi vpisovanje kar se da poenostavili, a pri tem ohranili varnost, podpiramo ARNES-ove rešitve. Te storitve so za uporabnike brezplačne.

Dokumente z dostopi, ki jih prejmejo učenci, skrbno shranite. Potrebovali jih bodo tudi v naslednjih letih.

AAI račun

ARNES omogoča AAI prijavo. To je vrsta enotne prijave za izobraževalno in raziskovalno sfero v Sloveniji, kjer lahko uporabnik z enim uporabniškim imenom in geslom (AAI računom) dostopa do številnih spletnih storitev (npr. šolske spletne učilnice, ARNES-ove storitve, Office365, kolesarski izpit …).

Uporaba AAI računa je obvezna za uporabo spletnih učilnic in opravljanje kolesarskega izpita.

Osnovne informacije o AAI računu.

•   Vsak AAI račun sestavljata uporabniško ime (imenovano tudi NetID ali E-identiteta) in geslo.
  •   AAI račun lahko pridobijo učitelji (Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.) in učenci (iTa e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.) šole.
  •   Za dodelitev AAI računa je potrebno podpisano soglasje staršev in učenca, da se strinjajo s Pravili uporabe omrežja ARNES.
  •   Vsem učencem od 5. do 9. razreda bo AAI račun dodeljen pri pouku oz. na začetku šolskega leta.
  •   Svojega NetID (uporabniškega imena) ne morete spremeniti, vedno pa lahko zamenjate svoje geslo.
  •   Pomoč in podpora v zvezi z AAI računom: računalnikar ali razrednik.

e-pošta ARNES

Nekatere spletne storitve ob uporabi AAI zahtevajo tudi veljaven e-poštni naslov. V našem primeru je AAI račun vezan na ARNES-ovo elektronsko pošto, ki je varna in zanesljiva. Vsak učenec šole s svojim AAI računom hkrati pridobi tudi ARNES-ovo e-pošto.

Osnovne informacije o ARNES-ovi pošti.

•   Za svojo e-pošto vsak uporabnik prejme e-naslov, uporabniško ime in geslo.
  •   Uporabniško ime in geslo e-pošte nista enaka uporabniškemu imenu in geslu AAI računa
  •   Dostopni podatki za e-pošto bodo priloženi podatkom za uporabnikov AAI račun.
  •   Tudi za to storitev se starši in učenci morajo strinjati s Pravili uporabe omrežja ARNES, kar bodo potrdili že na zgornjem (istem) soglasju.
  •   Svojega uporabniškega imena ne morete spremeniti, vedno pa lahko zamenjate svoje geslo.