Svetovalna delavka

Tina Gregurec
tina.gregurec@ospesnica.si

+386 (0)2 654-42-06

Kadar otrok sam ni kos učenju, če prihaja v spor s sošolci ali učitelji, če ima težave doma ali sam s seboj, mu lahko pomaga šolska svetovalna služba.

Svetovalno službo sestavljajo: pedagoginja Sandra Pirtušek, izvajalka individualne in skupinske pomoči in specialna pedagoginja.

Pedagoginja se s šolskimi novinci in njihovimi starši sreča že pri vpisu v šolo. Obišče jih že v vrtcu pri njihovih aktivnostih. Zbira podatke o otrokovi šolski zrelosti in oblikuje oddelke 1. razreda. Spremlja njihovo vključevanje v oddelčno skupnost in njihov napredek pri šolskem delu.

Pedagoginja vodi tudi skupine za učinkovito učenje, kjer učenci spoznavajo ustrezne metode in tehnike učenja. Sodeluje pri pripravi individualiziranih programov za učence s posebnimi potrebami in nadarjene učence.

Pedagoginja vodi poklicno orientacijo in svetovanja za učence 8. in 9. razredov in pomaga pri vpisu v srednje šole. Otrokom, ki imajo učne težave, pomaga izvajalka individualne in skupinske pomoči s korekturnim delom za učence s specifičnimi učnimi težavami.

Posebno skrb posvečamo učencem s posebnimi potrebami. Pri delu nam pomaga specialna pedagoginja, ki jim nudi dodatno strokovno pomoč. Po potrebi se poslužujemo tudi storitev zunanjih strokovnih institucij.

Želimo si, da šolska svetovalna služba ne bi bilo mesto, kamor se gre po kazni, z vprašanjem: »Kaj sem pa naredil-a?«

Zato navajamo nekaj morebitnih težav, ob katerih učenci obiščete svetovalno službo:

• strah me je spraševanja, imam tremo, doma znam, ko sem vprašan-a, pa vse pozabim,
  • ne znam se učiti, ne morem se zbrati, pripraviti se k učenju,
  • ne vem, ali sem dovolj sposoben-a za nadaljevanje šolanja, na katero
  • srednjo šolo naj grem, kateri poklic naj si izberem,
  • bojim se šole, slabih ocen, učitelj-ica me ima »na piki«,
  • starši me ne razumejo, preveč pričakujejo od mene,
  • rad-a bi bil-a bolj samozavesten/samozavestna,
  • občutek imam, da sem »grdi raček«, vsi drugi so uspešnejši, lepši, bolj priljubljeni,
  • pogosto me boli glava, trebuh, ne morem spati,
  • ne vidim pravega smisla v življenju,
  • »čisto sem na tleh«,
  • sošolci me zbadajo, se norčujejo iz mene, se nočejo družiti z mano,
  • starejši učenci me nadlegujejo, mi grozijo, me izsiljujejo,
  • ali preprosto: Rad-a bi, da mi nekdo za trenutek prisluhne!

Starši, ob navedenih in podobnih težavah vašega otroka ali kadar imate sami težave z otrokom, pa se v šolski svetovalni službi oglasite tudi vi.

Vas zanima več?

V nadaljevanju najdete več informacij o našem delu in številne nasvete.